Autor:
Erakogu

Ismet Suleimanovi magistritöö krimmitatarlaste kollektiivsest traumast pälvis Tartu Ülikooli Aasia keskuse stipendiumi

2023/24 õppeaasta Aasia keskuse sotsiaalteaduste valdkonna stipendiumi pälvis Ismet Suleimanov magistritööga, milles Tänapäeva Aasia ja Lähis-Ida uuringute õppekava autor uuris krimmitatarlaste kollektiivse trauma jälgi tänases päevas. Töö juhendajaks Alevtina Solovyeva

Magistritöö terviktekst

Töös uuritakse 1944. aasta eksiili tänaseni kestvat mõju kaasaegse krimmitatarlase ühiskondlik-poliitilisele maastikule. Kollektiivset traumat sellega seotud mälestusi uurides, vaadeldi ka seda, kuidas kunagine trauma on üle põlvkondade tänasesse päeva kandunud ning mil määral kujundab see kaasaegse inimese arusaama ja identiteeti.

Ismet Suleimanov viis läbi 20 intervjuud, mis annavad omavahel kõrvutades võimaluse jälgida erinevaid käitumismustreid ja nende väljakujunemist. Mustrite eneste põhjused on sügaval kollektiivses mälus ning need kujundavad põlvkondadevahelist poliitilist maailmavaadet.

Uurimustöö tulemused näitavad, et vaatamata nõukogudeaegsele vaigistamisele anti genotsiidi traumat edasi erinevalt, näiteks kerkisid esile nii jutuvestmine, kus anti edasi oma isiklik lugu sidemest Krimmiga kui kunstiline eneseväljendus. Kõik see aitas säilitada identiteeti ja kuuluvustunnet. Nõukogude Liidu lagunemine võimaldas lisaks avaldada seni keelatud ajaloolist materjali, mis aitas olulisel määral kaasa nooremate põlvkondade arusaamise kujunemisel. Tänu sellele sai võimalikuks nii suurem tagasipöördumine Krimmi 1990. aastatel kui sellele järgnenud institutsionaliseeritud „mäletamine“, nagu näiteks erinevad mälestuspäevad. Lisaks aitas see tugevdada kollektiivset mälu ja luua omavaheline solidaarsus eksiiliaastate ajaga seotud teemade käsitlemisel.

2014. aasta Venemaa okupatsioon Krimmis taaselustas vana ajaloolise trauma, mille tõttu krimmitatarlased demonstreerisid tugevat Ukraina-meelset hoiakut, mis põhines nende  ajaloolisel kogemusel Venemaaga. Jätkuv konflikt süvendab seda veelgi ning lisab lugude kaudu pärandunud traumadele uue kihistuse.
Suleimanovi uurimus rõhutab kollektiivse mälu olulist rolli krimmitatarlaste ühiskondlik-poliitilise tegelikkuse kujundamisel ja annab süvendatud teadmise nende kogukonna vastupidavusest. Tulevased uuringud võiksid laiendada valimi suurust ja geograafilist ulatust, sealhulgas näiteks neljandale põlvkonnale, et uurida kollektiivse mälu ulatust ja selle mõju järgmistele põlvkondadele.

Täispikk intrevjuu töö autogiga


Ülevaade on koostatud magistritöö kokkuvõtte põhjal. Koostaja Evelyn Pihla, TÜ Aasia keskuse kommunikatsioonijuht, evelyn.pihla@ut.ee 
 

Wei Chen

Wei Cheni magistritöö Hiina Ida-Minyagi ennete süsteemi kohta pälvis Tartu Ülikooli Aasia keskuse stipendiumi

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Helen Haas

Kas Lähis-Idas on ruumi demokraatiale?